Türkoloji Uzmanı Prof. Dr. Semih Tezcan vefat etti..

Dede Korkut ve Evliya Çelebi uzmanı olarak bilinen, Türkoloji denilince dünyada akla gelen en önemli isimlerden biri olan Prof. Dr. Semih Tezcan hayatını kaybetti. Türkolojiyi bir bilim dalı olarak kabul ettiren, her bir kelimeyi mercekle inceleyen ve bildiği tüm dillerde o kelimeyi tartan Tezcan, en büyük hayalini gerçekleştiremedi. Tezcan kendi adıyla bir etimoloji sözlüğü yayımlamak istiyordu.

Türkoloji alanının önde gelen isimlerinden Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Semih Tezcan uçak yolculuğu sırasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Almanya’dan Türkiye’ye dönerken kalp krizi geçiren Türkoloji Profesörü Semih Tezcan, Kurtköy Ersoy Hastanesine kaldırıldı. Tezcan yoğun bakımda tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

SEMİH TEZCAN KİMDİR?

3 Aralık 1942, Mersin doğumlu Semih Tezcan, 1960-1964 yılları arasında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde eğitim görmüştü. Türkiye’de Prof. Saadet Çagatay’ın öğrencisi olan Tezcan, 1964’te gittiği Almanya’da Annemarie von Gabain, Gerhard Doerfer gibi önemli isimlerle çalıştı.

Tezcan, pek çok kez Doğu Berlin'e giderek Alman Bilimler Akademisindeki (Deutsche Akademie der Wissenschaften zu Berlin) Turfan Koleksiyonunda bulunan Eski Uygur yazmaları üzerinde araştırmalar yaptı. Turfan Koleksiyonunda bulunan Eski Uygurca bir yazma üzerine yaptığı doktora çalışmasıyla 1970 yılında doktor unvanını kazandı. Ancak Doğu Berlin'e yaptığı bu bilimsel amaçlı ziyaretler, Türkiye’de sorun oldu. 1971 yılında Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesine öğretim üyesi olarak atanmak üzere Ankara Üniversitesine yaptığı başvurular son aşamaya gelindiğinde engellendi. Engelleme gerekçelerinden biri de Doğu Berlin'e yapmış olduğu seyahatlerdi. Siyasi iktidarın değişmesiyle, 1974 yılındaki üçüncü başvurusunda Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesine asistan olarak atanabilen Tezcan 1976’da Eski Uygurca üzerine yaptığı çalışmasıyla doçent unvanını kazandı.

12 EYLÜL'DE SÜRGÜN EDİLDİ

12 Eylül darbesi sonrası profesörlük başvurusu engellenen, sonrasında da sürgüne gönderilen Tezcan, 984 yılında, Türkiye’den ayrılarak Almanya'da Otto-Friedrich Üniversitesinde yeni kurulan Türk Dili, Kültürü ve Tarihi Kürsüsünde çalışmaya başladı.

2008’de ülkesine dönen Semih Tezcan, Bilkent Üniversitesinde öğretim üyesi olarak göreve başladı. Aynı zamanda UNESCO Türkiye Millî Komisyonu, Dünya Belleği İhtisas Komitesi üyelikleri de bulunan Tezcan, 2006 yılında Türkiye Bilimler Akademisi Bilim Ödülüne layık görülmüştür.

1994’te Berlin-Brandenburg Bilimler Akademisi tarafından Turfan Komisyonu üyeliğine seçilen, 2001’den beri Turfan Projesi Başkanlığı görevini de yürüten Tezcan, Türkolojinin çeşitli alanlarında yaptığı çalışmalarla bilime sağladığı katkılardan dolayı Türkiye Bilimler Akademisi 2006 Bilim Ödülüne lâyık görüldü.

Tezcan'ın Eski Uygurca Metinleri, Halaçça Sözlüğü, Karahanlıca, Harezm Türkçesi, Eski Anadolu Türkçesi, Azerbaycan Türkçesi metinleri üzerine kitap ve makaleleri ile Dede Korkut Kitabı çişitli filoloji ve etnoloji notları içeren kitapları bulunmaktadır.

Tezcan’ın çalışma alanları şöyleydi:
 
İslamiyet öncesi Türk dilleri ve edebiyatları, özellikle Eski Uygurca ve Eski Uygur Edebiyatı. Orta Asya’da İslamiyet döneminin erken yazı dilleri, Karahanlı ve Harezm Türkçeleri ve edebiyatları. Eski Anadolu ve Rumeli Türkçesi, XIV-XV. yüzyıllarda Anadolu ve Rumeli edebiyatı. İran Türk dilleri, özellikle Halaçça. Leksikoloji, Türk dilleriyle Moğol dilleri arasındaki ilişkiler, Türk dilleriyle İranî diller arasındaki ilişkiler. Dede Korkut Oğuznameleri, Oğuz Han destanları, Evliya Çelebi Seyahatnamesi. Türk Dil Devrimi...

Allah taksiratını affetsin. 16.09.2017

Haberi 16 Eylül 2017, 06:05 tarihinde Şeyhmus Diyarbekirli eklemiş,  ve 0 yorum yapılmıştır.
İlgili Diğer Haberler - TÜMÜ
YukarıGeriAna Sayfa
Üç büyük olay...
14 Temmuz 2020, 00:01

ALINTI YAZILAR

Tüm Yazarlar

YAZARLARIMIZ

Tüm Yazarlar

Son Eklenen Galeriler

Anket

YENİ DÖNEMDE MASKE TAKMAYANLARA CEZA


  Diğer anketler

Facebook