Wuhan coronavirus Türkiye'ye gelirse...

Bütün Dünya dehşet içinde.. Ölümcül coronavirüs (2019-nCoV) dünyaya yayılıyor ve insanlığı tehdit ediyor. Henüz aşısı bulunamamış olan bu yeni virüs ölümcül bir tehdit ve Türkiye'de de ortaya çıkması an meselesi... Lâkin aşk olsun ki bu hayati konu Türkiye gündeminde bile değil.

İlk olarak Aralık 2019'da bulunduğu için adına 2019-nCoV denilen virüse karşı Vuhan'da alınan önlemleri ve kentin özelliklerini BBC derledi.

Çin yönetimi şehirde toplu taşıma hizmetlerini geçici olarak askıya aldı. Şehirden toplu taşımayla dışarı çıkışlar da Perşembe yerel saatle sabah 10.00'dan itibaren kısıtlandı.

Kısıtlama haberi alınır alınmak son trenlere binebilmek ve şehirden kaçabilmek için halk tren garına yığıldı. Uçak seferleri de iptal edildi. 11 milyon nüfuslu şehrin tamamı karantinaya alınmış oldu.

Virüsün yayıldığı tahmin edilen balık pazarı ilaçlama için kapatıldı.

Ayrıca Pekin Üniversitesi'ndeki bilim adamları ölümcül corona virüsünün insalara yarasalardan geçtiğini iddia ediyor. Ayrıca Wuhan'daki açık hava pazarlarında satılan yılanlar aracılıyla da virüsün geçmiş olabileceği tartışılıyor.

Lâkin bütün bu tedbirlere rağmen virüsün dünyaya da yayılmakta olduğu bir gerçek... Bu nedenle bizde bile toplu taşıma vasıtalarında maskeli olmakta büyük fayda var...

Ayrıca bu tür bir salgına karşı neler yapılabileceği üzerinde Sağlık Bakanlığı ve Belediyeler, hasseten İstanbul gibi dünyanın her yerinden yoğun turist alınan metropollerin bütün tedbirleri  albilmesi sağlanmalıdır...

Yetkililer şimdiden alarma geçmelidir. Türkiye’ye sirayeti halinde büyük kayıplar yaşarız ve Allah korusun Türkiye ölümlerde dünya rekoru kırabilir.

Zira biz maske ile dolaşacak kadar bile sabırlı insanlar değiliz. Vuhan virüsü bize gelirse halimiz duman vesselam... 24.01.2020
Haberi 24 Ocak 2020, 08:17 tarihinde Şeyhmus Diyarbekirli eklemiş,  ve 0 yorum yapılmıştır.
İlgili Diğer Haberler - TÜMÜ
YukarıGeriAna Sayfa
FETÖ'nün vesayet ayağı...
16 Şubat 2020, 00:03

ALINTI YAZILAR

Tüm Yazarlar

YAZARLARIMIZ

Tüm Yazarlar

Facebook

https://www.facebook.com/BeyefendiErcan