Tıbbî tek kulanımlık başörtüsü...

Demokrasinin gerçekten uygulanmasına her gün yeni bir örnek veren İngiltere'den yine güzel, yine hayranlık uyandıran ve örnek alınması şart bir uygulama... Ameliyathane'ye başörtü ile girilmez diyenlere inat İngiltere başörtülü Müslüman bir bayan hekimin bulduğu formül ile bu işi de tatlıya bağladı. Demek ki neymiş? Yeter ki gâvurluk edilmesin, her şey hallolur imiş...

İngiltere’de (UK, Birleşik Krallık -  BK) bir hastane vakfı çalışanlarına tek kullanımlık steril başörtüleri sağlayarak bir ilke imza attı.

Royal Derby Hastanesi başörtülerini bu ay asistan doktorlardan birinin eğitimi sırasında aklına gelen bir fikir üzerine başlattı.

Hastanenin Müslüman hekimlerinden Farah Roslan, icadın “inanca bağlı giyim kurallarıyla ameliyathanede bulunma” formülü olduğunu ve bu konudaki tartışmalara mani olacağını belirtti.

BBC Radio Derby'e konuşan Roslan, tek kullanımlık başörtülerinin, genellikle gün boyu giyilen tesettür başörtülerüne dair enfeksiyon kaygılarına çözüm olduğunu söyleyip, “tüm gün aynı başörtüsünü kullanıyordum, elbette ki temiz ve ideal olmuyordu” diye ilâve etti.

Asistan doktor daha sonra son dizaynı yapıp çeşitli kumaşları test etmeden önce ilham almak için memleketi Malezya'ya gitti.

Roslan, “Gerçekten mutluyum bunun ulusal boyutlarda desteklenip destelenmeyeceğini görmek için sabırsızlanıyorum” dedi.

Independent Türkçe’den Sarah Young’ın haberine göre Royal Derby Hastanesi'nde Roslan'a rehberlik eden danışman cerrah Gill Tierney, vakfın Birleşik Krallık'ta tek kullanımlık başörtüsü sağlayarak bir ilki gerçekleştirdiklerini söyledi.

Tierney “Bunun ülke çapında ameliyat odalarının etrafını saran gizli, üstüne konuşulmayan bir sorun olduğunu biliyoruz ve bunun resmî olarak ele alındığını zannetmiyorum. Çok pahalı değil ve umarım etkisi muazzam olur” dedi.

Tek kullanımlık başörtülerinin Türkiye’de de kullanılmasında acele edilmesi şart. Bu hem tartışmalara mani  olur, hem de gerçek demokrasinin en ideal boyutlarda olduğu İngiltere’den pozitif yönde bir ilham alınmasına ve dindarlara karşı gâvurca yaklaşımlara mani olur diye umuyoruz.

Haberi 21 Aralık 2019, 10:16 tarihinde Şeyhmus Diyarbekirli eklemiş,  ve 0 yorum yapılmıştır.
İlgili Diğer Haberler - TÜMÜ
YukarıGeriAna Sayfa
FETÖ'nün vesayet ayağı...
16 Şubat 2020, 00:03

ALINTI YAZILAR

Tüm Yazarlar

YAZARLARIMIZ

Tüm Yazarlar

Facebook

https://www.facebook.com/BeyefendiErcan